Na dzisiejszej lekcji języka polskiego w klasie 8a, w ramach III edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”, realizowaliśmy zadania z modułu IV- “Kultury świata”.

Zajęcia “Poznajmy się” oraz „Rozmówki polsko-ukraińskie” przeprowadzili: Yuliia Turkiv, Katerina Buznyk, Anastasiia Didyk i Danylo Pivtorapavlo.

Uczniowie w bardzo ciekawy i przystępny sposób przekazali swoim kolegom i koleżankom z klasy najistotniejsze fakty dotyczące historii i geografii Ukrainy.

Dzięki przygotowanej prezentacji poznaliśmy potrawy ukraińskie (nie omieszkaliśmy poprosić o poczęstowanie nas plackami ziemniaczanymi i ukraińskim barszczem), mieliśmy okazję zobaczyć też narodowe ukraińskie tańce, które nasi uczniowie prezentowali niedawno na festiwalu w Koszalinie.

Prowadzący lekcję uczniowie ubrani byli w narodowe ukraińskie stroje, dzięki czemu mogliśmy poznać nazwy ich poszczególnych elementów oraz symbolikę znajdujących się na nich kolorów.

Drugą częścią lekcji były „Rozmówki polsko-ukraińskie”, w czasie których Yuliia, Katia i Anastasiia nauczyły nas podstawowych zwrotów w ojczystym języku.

Zajęcia zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu ukraińskiego. Nie obyło się bez wzruszenia i łez…

To była niezwykła lekcja- nie tylko historii, geografii i języka, ale także lekcja empatii, przyjaźni i braterstwa.

Wychowawczyni klasy 8a- Renata Holender