Ania stanęła przed trudnym zadaniem. W wypracowaniu musiała wykazać się wiedzą dotyczącą czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej. Z pomocą przyszedł chochlik. Cofając wskazówki zegara i przekładając kartki w kalendarzu,  przeniósł dziewczynkę i widzów do czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z kart historii dowiedzieliśmy się o trudnej sytuacji politycznej (rozbiory Polski) oraz sukcesach Sejmu Wielkiego. Jako Polacy jesteśmy dumni z uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji – Konstytucji 3 maja, która wniosła wiele korzystnych zmian. Teraz napisanie wypracowania poszło Ani jak z płatka.  Apel, zakończony pieśnią „Witaj, majowa jutrzenko”, przygotowali uczniowie klasy 5m pod kierunkiem nauczycielek – Marioli Łagody-Ellwart i Mirosławy Wojciechowicz.

Serdeczne podziękowania dla uczniów kl. VIc – Janka i Kostka –  za pomoc w realizacji dźwięku i prezentacji multimedialnej.