W dniu 18 października klasa 1a wybrała się na wycieczkę do muzeum, gdzie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach czerpania papieru oraz zwiedzać ciekawe wystawy.

Na początku wycieczki dzieci wzięły udział w warsztatach czerpania papieru. Prowadząca warsztaty opowiedziała o historii papieru i jego produkcji, a następnie zaprosiła dzieci do samodzielnego wykonania arkusza papieru. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali proces mieszania papierowej masy, formowania arkusza oraz odciskania nadmiaru wody za pomocą specjalnych sit. Każdy miał możliwość spróbować swoich sił w tej sztuce, a wykonane przez nich arkusze papieru mogli zabrać ze sobą na pamiątkę.

Po zakończeniu warsztatów dzieci udały się na zwiedzanie muzeum, gdzie czekały na nie interesujące wystawy. Przewodniczka oprowadziła klasę po różnych salach, opowiadając o eksponatach i ciekawostkach z nimi związanych. Uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących faktów na temat dawnych technik rzemieślniczych oraz historii regionu. Dzieci szczególnie zainteresowały się starodawnymi narzędziami oraz eksponatami z czasów, kiedy ręczne czerpanie papieru było bardzo popularne.

Wycieczka zakończyła się wspólnym podsumowaniem i wymianą wrażeń. Uczniowie byli zachwyceni możliwością udziału w warsztatach oraz poznania tajników pracy dawnych rzemieślników. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to bardzo pouczająca i ciekawa wyprawa, którą na długo zapamiętają

A.Okuszko-Pokojska