Relacja z wycieczki do Wrocławia zorganizowanej w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

Wycieczka realizowała dwa obszary edukacyjne: kultura i dziedzictwo narodowe oraz największe osiągnięcia polskiej nauki.  Program ma na celu umożliwienie uczniom udziału w wyjazdach rozpowszechniających wiedzę o zabytkach, naszej kulturze i historii.

***

5 czerwca, wczesnym rankiem, w ramach projektu „Poznaj Polskę” uczniowie klasy 8a udali się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia.

Wrocław to piękne i malownicze miasto, które na długo zapadnie nam w pamięci… Pierwszym punktem wyjazdu było oglądanie Panoramy Racławickiej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, przedstawiającej zwycięską bitwę pod Racławicami.

Olbrzymi obraz o wymiarach 15 × 114 m zrobił na nas duże wrażenie.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spaceru przez najstarszą dzielnicę miasta- Ostrów Tumski. Wędrując przez rynek i ratusz otoczony zabytkowymi kościołami i kamienicami, dotarliśmy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć niezwykle urokliwy teren, na którym od 1811 roku zgromadzono prawie 12 tysięcy roślin.

Feeria znajdujących się w ogrodzie barw, zachwycające alpinarium, arboretum, drzewa uznane za pomniki przyrody, kolekcja dzikich gatunków pnączy oraz subtropikalnych i tropikalnych roślin wodnych i błotnych spowodowały, że spędziliśmy tam ponad 2 godziny.

Żal było opuszczać to niezwykle urokliwe miejsce, ale czekały na nas kolejne atrakcje i wrażenia w Interaktywnym Muzeum Wody „Hydropolis”.

Przygoda edukacyjna rozpoczęła się z chwilą wejścia do budynku, gdzie na odwiedzających to miejsce czekała kurtyna deszczowa. Po obejrzenia filmu o powstaniu wody na naszej planecie, wyświetlonego na ekranie 360º, nastąpiło zwiedzanie poszczególnych stref tematycznych. Multimedialne prezentacje oraz wystawy edukacyjne wprowadziły nas w tajniki wiedzy o zjawisku krążenia wody w przyrodzie. Mieliśmy również możliwość obejrzeć imponująco wyglądającą kopię rzeźby „Dawida” Michała Anioła, którą wykonano z tworzywa imitującego wodę.

Chwila oddechu i – kierunek wrocławski rynek. Powędrowaliśmy na Plac Solny, pod Ratuszem obejrzeliśmy pręgierz, poznaliśmy historię Jasia i Małgosi- “trzymających się za ręce” kamieniczek, dłuższą chwilę spędziliśmy przy pomniku Aleksandra Fredry, gdzie szybko uciekający czas nakazał nam przenosiny w okolice Hali Stulecia i Iglicy.

Nie odpoczywaliśmy zbyt dużo, gdyż już o godzinie 20 czekała na nas kolejna atrakcja. Punkt Widokowy w Sky Tower to miejsce obowiązkowe dla wszystkich miłośników widoków miasta i jego otoczenia aż po górę Ślężę, Chełmiec czy Śnieżkę.  Niemałe emocje towarzyszyły nam podczas wjazdu windą na 49. piętro tego najwyższego, liczącego aż 212 metrów, budynku w Polsce.

Kolejny- trzeci już dzień wycieczki- stanowił dla nas niemałe wyzwanie, gdyż w planie mieliśmy odwiedzenie trzech muzeów i zoo.

Wyruszyliśmy bardzo wcześnie, co spowodowało brak korków i płynne przemieszczanie się między Muzeum Etnograficznym, Muzeum Narodowym i Pawilonem Czterech Kopuł.

Ostatnim punktem programu był Wrocławski Ogród Zoologiczny, który jest najstarszy w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt. Żyje ich tam 14 tysięcy – przedstawicieli ponad 1100 gatunków.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Afrykarium, gdzie znajduje się największe Oceanarium w Polsce. Jego największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel, który umożliwia podziwianie zwierząt wodnych.

 

Wizyta w zoo zakończyła naszą wycieczkę po Wrocławiu.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń i dobrego humoru, z aparatami wypełnionymi zdjęciami odwiedzonych miejsc udaliśmy się w drogę powrotną.

Renata Holender

Lidia Puzyr

Anna Michałowska