Wycieczka klas 8b i 7s

Wycieczka klas 8b i 7s

W środę 6 X uczniowie klas 8b i 7s odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To otwarte przed czterema laty muzeum jest jednym z najnowocześniejszych i największych w Europie. Gdańska placówka należy też do coraz powszechniejszego nurtu polskiego muzealnictwa, które odchodząc od klasycznej idei wystawy historycznej (tzw. white cube), stawia na świadome wpływanie na odbiorcę, jego przemyślenia, uczucia i emocje oraz wchodzenie ze zwiedzającymi w interakcje.

Nic więc dziwnego, że i na naszych uczniach wystawa wywarła duże wrażenie. Jak większość zgodnie przyznaje, najbardziej przejmującą częścią nie były sale poświęcone polityce, propagandzie czy militariom, ale te zatytułowane „Terror” i „Opór”: opowiadające o wojennych losach ludności cywilnej – a więc ludzi takich jak my – a także o próbach oporu wobec hitlerowskiej przemocy. Szczególnie kaźń i męczeństwo narodów i grup poddanych masowej eksterminacji przez aparat państwowy nazistowskich Niemiec stanowi wstrząsające memento, o którym jako ludzie nie możemy nigdy zapomnieć.

Ostatnim akordem wycieczki była wizyta na Westerplatte (przedwojenna Wojskowa Składnica Tranzytowa), gdzie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża nasi uczniowie oddali hołd poległym w obronie naszej ojczyzny. Miejmy nadzieję, że obecne na Westerplatte hasło „Nigdy więcej wojny” pozostanie żywe.

Uczestniczymy w programach:

bezpieczne_wakacje_180_150
Skip to content