O historii w bibliotece

O historii w bibliotece

Uczniowie klasy 6 b gościli w bibliotece. Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości pani Kamilla Wrońska – bibliotekarka naszej szkoły, przeprowadziła lekcję historii. Dzieci dowiedziały się co to jest Narodowe Święto Niepodległości i dlaczego obchodzimy je 11 listopada. Posłuchały o rozbiorach Polski.  Polska w pewnym momencie była bardzo słaba i miała trzech bardzo silnych sąsiadów. Były to – Rosja, Prusy, Austria. Wszystkie te trzy państwa dokonały podziału ziem polskich, Polska zniknęła z mapy . Polacy musieli poddać się władzy tych krajów. Te kraje chciały, żeby Polacy zapomnieli o swoim kraju i o wszystkim, co polskie – mówimy że Polska utraciła niepodległość. Jednak się nie poddali, walczyli o wolność, polskość, tradycje i obyczaje, kulturę polską. Powstania listopadowe i styczniowe dawały pozorną szansę na wolność.

– Czy wiecie, jak długo nie było Polski na mapie, a ludzie musieli być pod władzą rządów innych krajów? 123 lata!

Zadaniem uczniów było wycięcie i ułożenie karteczek z numerami od 1 do 123 , aby zobrazować jak długo Polska była w niewoli.

Uczestniczymy w programach:

bezpieczne_wakacje_180_150