Konstytucja 3 Maja

Konstytucja 3 Maja

W tym roku mija 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla wielu z nas 3 maja 1791 roku to tylko jedna z wielu niczym się nie różniących dat z historii Polski. A przecież, tego roku wydarzyło się coś wyjątkowo! Niezwykle podniosłego dla Polski i Polaków. Została bowiem uchwalona Konstytucja nazywana Ustawą Rządową. Była ona drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszą w Europie.  Konstytucja 3 maja była  próbą ratowania państwa pogrążonego w anarchii i uzależnienia od Rosji.

Minął ponad wiek… odrodziła się Polska i święto uchwalenia Konstytucji 3 maja Kolejne zawieruchy historii sprawiły, że je zniesiono (podczas okupacji niemieckiej i w czasach komunistycznych). Dopiero 6  kwietnia 1990 roku Sejm III Rzeczypospolitej przywrócił to święto narodowe.

Pamiętajmy o wielkim dokonaniu naszych przodków oraz o ludziach, którzy za nie oddali życie. Konstytucja 3 maja to nasze dziedzictwo narodowe. Pamiętajmy o tym zawsze.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji.

Anna Wójtowicz-Dobrek

Uczestniczymy w programach:

bezpieczne_wakacje_180_150
Skip to content